Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
kontakt@akcyzawarszawa.pl
Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl
Zakres Usług
Akcyza za samochód
Rejestracja samochodu
Ubezpieczenia
Tłumaczenia dokumentów
Opinia rzeczoznawcy
W przypadku chęci zarejestrowania samochodu w wydziale komunikacji, bez względu na to, czy jest to samochód nowy, używany czy sprowadzony z zagranicy, konieczne jest wypełnienie wniosku o rejestrację pojazdu. Przed udaniem się do urzędu warto się do tego odpowiednio przygotować i zapoznać się z procedurą oraz wymaganymi danymi, które będą potrzebne do prawidłowego wypełnienia formularza.
Wzór wniosku o rejestrację pojazdu został ustalony przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. Jednakże, warto zauważyć, że wygląd wniosku może się różnić w zależności od urzędu, w którym dokonujemy rejestracji. Każdy powiat może mieć swój własny druk opracowany na podstawie ustawowego wzoru wniosku o rejestrację pojazdu. Przed wizytą w urzędzie zalecamy odnalezienie formularza na oficjalnej stronie internetowej urzędu komunikacji, co pozwoli na wcześniejsze jego wypełnienie. Najprostszym sposobem jest wpisanie frazy "wniosek o rejestrację pojazdu" w wyszukiwarce na stronie urzędu. W większości przypadków formularz ten będzie dostępny do pobrania i wydrukowania, umożliwiając nam spokojne wypełnienie go w domu przed wizytą w wydziale. Jeśli nie posiadamy drukarki lub nie wiemy, jak to zrobić, nie musimy się martwić - wnioski o rejestrację pojazdu są zazwyczaj dostępne w samym urzędzie, a możemy je wypełnić, oczekując w kolejce. Innym, jeszcze prostszym rozwiązaniem jest zlecenie rejestracji pojazdu profesjonalistom, którzy zajmą się skompletowaniem wymaganych dokumentów, wypełnieniem wniosku, dokonaniem opłat urzędowych, zarejestrowaniem pojazdu, a następnie odebraniem stałego dowodu rejestracyjnego po miesiącu.
Wypełnianie wniosku o rejestrację pojazdu rozpoczynamy od wpisania danych właściciela pojazdu. Jeśli jesteśmy osobą fizyczną, podajemy swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL. Natomiast w przypadku osób prawnych (np. spółek z o.o.), podajemy nazwę spółki, adres siedziby oraz numer REGON. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i rejestrujemy samochód na siebie jako osobę fizyczną, podajemy numer PESEL oraz adres zamieszkania, a nie adres firmy. Warto pamiętać, że takie dane znajdą się również w dowodzie rejestracyjnym. Działalność gospodarcza nie posiada osobowości prawnej, dlatego nie możemy zarejestrować samochodu na dane działalności.
Nierzadko zdarza się, że samochód jest nabywany przez więcej niż jednego właściciela. W takiej sytuacji w wniosku należy podać dane wszystkich właścicieli. Najlepiej numerować osoby i wpisać dane drugiego właściciela obok danych pierwszego. Osoba, której dane zostaną wpisane jako pierwsze, będzie widnieć w dowodzie rejestracyjnym w polach C.1 i C.2, natomiast pozostali będą wpisani jako współwłaściciele w adnotacjach. Nie ma znaczenia, jaką część samochodu posiada każdy właściciel, ani który z nich jest wpisany jako pierwszy w umowie lub fakturze. Wszyscy współwłaściciele są równorzędni.
Po prawej stronie, u góry wniosku o rejestrację pojazdu, należy podać miejscowość oraz datę, a poniżej, w polu "nazwa organu rejestrującego", wpisujemy nazwę urzędu, na przykład "Prezydent Miasta stołecznego Warszawa", jeśli zamieszkujemy w tym mieście i to tam zamierzamy zarejestrować pojazd. Często to pole zostanie już wypełnione przez urząd. Miejscowość to miejsce, w którym znajduje się urząd, na przykład, jeśli chodzi o Miasto stołeczne , wpisujemy "Warszawa", .
Kolejnym punktem jest określenie, o co dokładnie wnioskujemy. Mamy tutaj kilka opcji. Przy samochodach zarejestrowanych w kraju najczęściej wnioskujemy o rejestrację pojazdu oraz zgłaszamy nabycie (chyba że nabycie zostało zgłoszone wcześniej, na przykład przez Internet). Natomiast przy samochodach sprowadzonych z zagranicy nie zgłaszamy nabycia. Istnieje także możliwość wnioskowania o czasową rejestrację pojazdu (na przykład w celu wykonania badania technicznego lub wywozu za granicę). Pozostałe opcje, których nie wybieramy, należy skreślić, pozostawiając jedynie to, co chcemy zrealizować. Możemy również złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu w przypadku kradzieży lub złomowania. Jeśli sprzedaliśmy pojazd, informujemy o zbyciu, a nie wnioskujemy o wyrejestrowanie.
Po wybraniu celu wizyty w urzędzie, kolejnym krokiem w wypełnianiu wniosku o rejestrację pojazdu jest podanie podstawowych danych dotyczących samochodu. Te informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym lub w badaniu technicznym (w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy, w dowodzie rejestracyjnym mogą nie być wszystkie potrzebne dane).
W rubryce z załącznikami wymieniamy wszystkie dokumenty, które składamy w celu rejestracji pojazdu. Najczęściej spotykane dokumenty to:
Pod rubryką załączników możemy również złożyć wniosek o:
Na dole wniosku, jako ostatni punkt, znajduje się podpis osoby, która rejestruje samochód w urzędzie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielem pojazdu, czy pełnomocnikiem, jeśli rejestrujemy samochód za kogoś innego, przed podpisem piszemy skrót "z up.", co oznacza "z upoważnienia".
Wypełniając wniosek o rejestrację pojazdu, należy pamiętać o dokładności i staranności. Poprawne i kompleksowe wypełnienie wniosku oraz dołączenie odpowiednich dokumentów przyspieszy proces rejestracji pojazdu i pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji.