Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
kontakt@akcyzawarszawa.pl
Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl
Zakres Usług
Akcyza za samochód
Rejestracja samochodu
Ubezpieczenia
Tłumaczenia dokumentów
Opinia rzeczoznawcy
Cło, czyli specjalna opłata pobierana przez państwo od towarów importowanych lub przewożonych tranzytem przez jego granicę, to jeden z kluczowych elementów handlu międzynarodowego. Przy dużych ilościach eksportowanych lub importowanych towarów, takie przemieszczenie ma znaczenie dla gospodarki kraju. W związku z tym większość przesyłek towarowych przewożonych przez granice podlega ocleniu. W niniejszym artykule przedstawimy szczegółowo, od jakiej kwoty jest naliczane cło oraz jakie produkty podlegają opłacie celnej.
Cło jest specjalną opłatą naliczaną przez państwo od towarów importowanych lub przewożonych tranzytem przez jego granicę. Celem jej wniesienia jest wyrównanie strat, jakie potencjalnie ponosi gospodarka danego kraju przez pojawienie się na jej rynku konkurencyjnych towarów z zagranicy. Im więcej jest ich, tym mniejsze jest zapotrzebowanie na produkty krajowe, co przyczynia się do zmniejszenia PKB i niekorzystnie wpływa na rynek pracy.
Opłata celna jest naliczana od wielu rodzajów towarów. Jednak naliczanie tej opłaty nie wynika tylko z rodzaju importowanych towarów, lecz także z wartości przesyłki. Istnieją jednak pewne wyjątki. Zwolnienia z opłat celnych nie obowiązują dla takich produktów jak napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe lub tytoń, perfumy i wody toaletowe.
W przypadku importu towarów, opłata celna jest naliczana od przesyłek, których wartość przekracza określoną kwotę. W Polsce, w 2021 roku, kwota wolna od cła wynosi:
Wysokość opłaty celnej zależy od wartości towaru oraz z jakiego kraju pochodzi przesyłka. Kwoty są naliczane w formie ad valorem, czyli od wartości. Aby wiedzieć, ile wynosi cło, trzeba znać taryfę celną. Najpopularniejsze taryfy to Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich TARIC w Unii Europejskiej, Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR w Polsce oraz Harmonized Tariff Schedule w Stanach Zjednoczonych.
Wysokość opłaty celnej na towary sprowadzane z Chin nie jest stała. Elektronika, tak jak smartfony czy tablety, jest z niej całkowicie zwolniona. Są jednak towary, za które trzeba zapłacić nawet 50% ich wartości.
Podobnie jest w przypadku stawek celnych na towary sprowadzane z USA. Tutaj na przykład za ręczne wózki widłowe opłata nie jest w ogóle naliczana, podczas gdy za wełniany garnitur trzeba zapłacić 12%, a za nieprzemakalne obuwie za kostkę – 17%.
Cło jest nieodłącznym elementem handlu międzynarodowego. Warto więc znać przepisy i być świadomym, ile wynoszą opłaty celne, aby uniknąć niespodziewanych kosztów. Aby ułatwić ten proces, można skorzystać z usług firm przewozowych, takich jak akcyzawarszawa.pl, które pomagają w załatwieniu wszystkich formalności związanych z rejestracją samochodu importowanego z zagranicy, ubezpieczeniem oraz opłatą akcyzy.