Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
kontakt@akcyzawarszawa.pl
Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl
Zakres Usług
Akcyza za samochód
Rejestracja samochodu
Ubezpieczenia
Tłumaczenia dokumentów
Opinia rzeczoznawcy
Zakup samochodu to nie tylko emocjonujące doświadczenie, ale też wyzwanie pełne formalności związanych z podatkami i rejestracją. Jeden z kluczowych elementów tych procedur to oszacowanie wartości rynkowej pojazdu, co jest niezbędne do obliczenia podatków. W tym artykule omówimy, jak zinterpretować katalog cen samochodów dla Urzędu Skarbowego.
Wartość rynkowa samochodu jest to suma, która odzwierciedla rzeczywistą wartość pojazdu dla kupującego lub sprzedającego. Jest to kluczowy element dla ubezpieczycieli, którzy na podstawie tej wartości ustalają wysokość składki OC i AC. Jest to również najważniejsza kwota w deklaracji PCC-3 przy rozliczeniu podatku od czynności cywilnoprawnych.
Główne czynniki wpływające na wartość rynkową samochodu to:
Urząd skarbowy przy weryfikacji średniej wartości zwykle korzysta z katalogów, w których zapisane są wartości dla konkretnej marki samochodu, jego rocznika, pojemności silnika i przebiegu. Podobnie działają firmy ubezpieczeniowe.
Możliwa jest darmowa wycena używanego samochodu dzięki bezpłatnym serwisom online, które oferują usługi typu: kalkulator, cennik lub katalog.
Kalkulator działa na zasadzie porównywarki, która zestawia ceny poszczególnych samochodów z ogłoszeń sprzedażowych w internecie, na podstawie takich parametrów jak: marka, model, rok produkcji, przebieg, wyposażenie czy rodzaj i pojemność silnika.
Eurotax i Info-Ekspert to najbardziej znane firmy, które udostępniają katalogi samochodów wraz z ich wartościami rynkowymi. Bazy danych są aktualizowane na bieżąco, a dostęp do nich jest bezpłatny. Wystarczy wpisać w kalkulator podstawowe dane pojazdu. To najprostszy sposób, aby sprawdzić wartość rynkową samochodu.
Deklaracja PCC-3 dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. Kryje się za tym opłata, którą musimy uregulować w urzędzie skarbowym po zakupie samochodu. Podatek musi zapłacić każdy, kto nabył pojazd, którego wartość przekroczyła 1000 złotych. Należy opłacić go jeszcze przed rejestracją samochodu - w terminie 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży.
Obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia podatku dotyczy sytuacji, kiedy nabywamy pojazd od osoby fizycznej. Wysokość podatku wynosi 2 proc. od wartości samochodu na podstawie średnich cen rynkowych.
Deklarację PCC-3 możemy złożyć na trzy sposoby:
Podatek można opłacić w kasie urzędu albo przelewem. W przypadku przelewu musimy skorzystać z formularza w bankowości internetowej.
Opłata podatkowa za zakup samochodu nie obowiązuje osób, które legitymują się orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ze zwolnienia z PCC mogą też skorzystać osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności, ale tylko w związku ze schorzeniami narządów ruchu.
Z podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione są również osoby, które kupiły samochód w salonie albo za granicą (płacą podatek akcyzowy). Dodatkowo, osobnego podatku od nabycia auta nie zapłacimy, jeśli osoba, od której kupujemy pojazd jest w stanie udokumentować transakcję fakturą. Taką możliwość mają zarówno przedsiębiorstwa wyprzedające swój majątek, legalnie działający handlarze, czy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Osoba, która w ciągu dwóch tygodni od kupna samochodu nie zapłaci podatku, będzie podejrzana o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego. Konsekwencje, jakie poniesiemy w związku z brakiem deklaracji PCC-3, zależą od sposobu wykrycia przewinienia. Najwyższą karą jest dwudziestokrotność minimalnego wynagrodzenia. To oznacza kwoty od 301 do nawet 60 200 zł.
Warto tu uspokoić spóźnialskich. Kilkudniowe spóźnienie zwykle nie jest karane grzywną, jeśli wskaże się racjonalny powód i poda okoliczności takiej sytuacji. Należy wtedy złożyć PCC-3 z tzw. czynnym żalem. Dokument ten można dostarczyć na piśmie osobiście, bądź elektronicznie za pośrednictwem skrzynki e-PUAP.
Wartość auta jest podstawą do wyliczenia wysokości podatku, który powinieneś opłacić w Urzędzie Skarbowym. Często w deklaracji wpisujemy kwotę, za którą nabyliśmy samochód. Zwykle jest to dobre rozwiązanie. Jednak należy pamiętać, że podstawą zapłaty tego podatku nie jest kwota zakupu, ale wartość rynkowa samochodu.
Problem może pojawić się, gdy cena rynkowa auta różni się od kwoty kupna auta. Jeśli sprzedawca dał nam spory upust i podatek obliczymy na podstawie tej obniżonej sumy, organ kontroli skarbowej może wezwać nas do zapłaty różnicy i karnych odsetek.
Wycena auta w bardzo podstawowym zakresie jest więc potrzebna przed wypełnieniem deklaracji. Bardziej szczegółowa może przydać się, gdy kupujesz rzadki model, którego wartość rynkową trudno określić lub gdy nie zgadzasz się z decyzją Urzędu, który ustalił inną wartość zakupionego pojazdu.
Urzędnicy wyliczają wysokość podatku od średniej ceny rynkowej samochodu, którą ustala się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w sprzedaży pojazdów tego typu. Wycena opiera się na średnich wartościach samochodów o tej samej marce, modelu, zbliżonym przebiegu i roczniku.
Skąd urzędnicy czerpią informacje o średniej cenie rynkowej samochodu?
Korzystają ze specjalnych tabel, które na podstawie wymienionych wcześniej parametrów pomagają im określić średnią wartość rynkową samochodu. Wszystkie dane są dostępne w specjalnych bazach (np. Carwert-Eurotax) lub portalach ogłoszeniowych.
Na wartość samochodu mają wpływ przede wszystkim parametry podstawowe:
Wycena auta obejmuje również wyposażenie, które może zwiększyć wartość pojazdu.
Na ostateczną wycenę auta ma też wpływ liczba samochodów tego modelu wyprodukowanych i aktualnie użytkowanych. Im rzadszy samochód, tym jego wartość będzie wyższa.
Pierwszą najprostszą, ale nieco czasochłonną opcją jest przeglądanie portali ogłoszeniowych i porównywanie ofert samochodów o podobnych parametrach do zakupionego przez nas. Na tej podstawie możesz określić średnią cenę, za jaką inni sprzedają wybrany model.
Zanim wypełnisz deklarację podatkową, możesz też zalogować się na platformie Eurotax lub Infoexpert i porównać cenę kupna samochodu ze średnią wartością rynkową. To jedna z pewniejszych opcji, ponieważ z tych samych narzędzi korzystają pracownicy urzędów. Uwaga! Dostęp do niektórych baz jest płatny.
Inną opcją jest skorzystanie z kalkulatora OC online na stronie ubezpieczyciela lub porównywarki. W większości przypadków na końcu formularza pojawi się suma ubezpieczenia oraz szacunkowa wartość rynkowa samochodu. Jest to opcja darmowa (zwykle trzeba jednak „zapłacić" zostawieniem danych kontaktowych).
Możesz też skorzystać z pomocy wykwalifikowanego rzeczoznawcy. Specjalista wykonuje dokładne oględziny pojazdu. Ocenia jego stan techniczny i wizualny. Następnie przegląda dane dostępne w bazach i na podstawie analizy wszystkich zebranych informacji przygotowuje dokument z wyceną wartości. Dokument ten jest akceptowany przez Urzędy w całej Polsce.