Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
kontakt@akcyzawarszawa.pl
Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl
Zakres Usług
Akcyza za samochód
Rejestracja samochodu
Ubezpieczenia
Tłumaczenia dokumentów
Opinia rzeczoznawcy
Podatek akcyzowy jest obowiązkiem każdego kierowcy, który zamierza zarejestrować w Polsce pojazd zakupiony za granicą. Dotyczy to zarówno samochodów nowych, jak i używanych, a jego wysokość zależy od wielu czynników. W tym artykule dowiesz się, jak wysoka jest akcyza na samochody i jakie regulacje ją dotyczą w 2023 roku.
Akcyza, inaczej podatek akcyzowy, to rodzaj podatku pośredniego, który jest nakładany na wybrane wyroby konsumpcyjne. Głównym celem tego podatku jest regulacja rynku i ograniczenie konsumpcji wybranych przez ustawodawcę produktów, takich jak alkohol, papierosy, paliwa, a także samochody. W Polsce, akcyza stanowi istotny udział we wpływach do budżetu państwa i jest stosunkowo łatwym do ściągania podatkiem.
Akcyza na samochody jest opłatą, którą musi uiścić każdy kierowca chcący zarejestrować w Polsce pojazd zakupiony za granicą. Dotyczy to zarówno samochodów nowych, jak i używanych. Wysokość akcyzy obliczana jest procentowo, na podstawie wartości auta i pojemności silnika. Może wynieść 3,1% wartości pojazdu (dla pojemności do 2 l) lub 18,6% (dla pojemności powyżej 2l).
Podatek akcyzowy trzeba opłacić maksymalnie w ciągu 30 dni od momentu pojawienia się obowiązku podatkowego. Warto jednak pamiętać, że wcześniej należy złożyć odpowiednią deklarację AKC-U/S - to nowy właściciel pojazdu może natomiast zrobić najpóźniej do 14 dni od dnia, w którym auto przekroczyło polską granicę.
Kwota podatku akcyzowego nie jest stała dla wszystkich pojazdów. Wysokość akcyzy oblicza się indywidualnie dla samochodów z poszczególnych grup, biorąc pod uwagę dwa podstawowe czynniki: wartość auta określoną w umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze oraz pojemność silnika.
W przypadku samochodów hybrydowych i elektrycznych, wysokość akcyzy jest inna. Samochody elektryczne są zwolnione z akcyzy. Z kolei dla hybryd HEV, MHEV i plug-in z silnikiem powyżej 2000 cm3 stawka wynosi 9,3%, a dla HEV i MHEV poniżej 2000 cm3 1,55%.
Opłatę akcyzową można dokonać osobiście w urzędzie skarbowym lub przez internet na stronie Ministerstwa Finansów lub Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Wypełniając deklarację AKC-U/S, należy podać szereg danych, takich jak numer PESEL lub NIP, imię i nazwisko, adres zamieszkania lub siedziby firmy, wysokość podatku akcyzowego, informacje o pojeździe oraz dowód własności.
Na zapłatę akcyzy nowy właściciel auta ma 30 dni. Deklarację AKC-U/S złożyć trzeba natomiast maksymalnie w ciągu 14 dni od daty sprowadzenia pojazdu do Polski.
Za brak opłaty podatku akcyzowego naliczane są dzienne odsetki. Bez potwierdzenia zapłaty za akcyzę nie można również dokonać rejestracji pojazdu w urzędzie.
Aby zapłacić akcyzę przez internet, należy wejść na stronę puesc.gov.pl i wypełnić przez internet deklarację podatkową AKC/U-S.
W jaki sposób dokonuje się przeliczenia kwoty akcyzy? Kwota podatku akcyzowego zostanie ostatecznie przeliczona na PLN w oparciu o kurs NBP z dnia, w którym auto zostało sprowadzone do Polski.
Czy można opłacić akcyzę za samochod przez internet? Tak, wystarczy wejść na stronę puesc.gov.pl i wypełnić przez internet deklarację podatkową AKC/U-S.
W jakim urzędzie skarbowym zapłacić akcyzę za samochod? Akcyzę za samochod można również zapłacić osobiście w wybranym urzędzie skarbowym. Należy pamiętać, że należy to zrobić na konto Urzędu Skarbowego.
Czy stawki akcyzy różnią się w zależności od kraju, z którego sprowadzamy auto? Nie, stawki akcyzy są zawsze takie same za samochod sprowadzony z dowolnego kraju.
Nie ma znaczenia, czy jest to kraj będący członkiem Unii Europejskiej lub USA.
Ile wynosi akcyza za samochod elektryczny i hybrydowy? Samochody elektryczne są zwolnione z akcyzy. Z kolei dla hybryd HEV, MHEV i plug-in z silnikiem powyżej 2000 cm3 stawka wynosi 9,3%, a dla HEV i MHEV poniżej 2000 cm3 1,55%.
Wspomniane w artykule terminy mogą się różnić w zależności od konkretnej sytuacji. Dlatego zawsze zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą. Firma akcyzawarszawa.pl zajmuje się obsługą podatkową, w tym obliczaniem i płatnością akcyzy za samochód dla klienta na terenie całej Polski. Obsługujemy także ubezpieczenia samochodów sprowadzanych z zagranicy i rejestrację samochodów.