Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
kontakt@akcyzawarszawa.pl
Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl
Zakres Usług
Akcyza za samochód
Rejestracja samochodu
Ubezpieczenia
Tłumaczenia dokumentów
Opinia rzeczoznawcy
Akumulator samochodowy to niezbędny element każdego pojazdu. Bez niego nie jest możliwe uruchomienie silnika czy korzystanie z różnorodnych urządzeń elektrycznych, takich jak radio, nawigacja czy oświetlenie. Właściwe ładowanie i konserwacja akumulatora to klucz do długotrwałego i niezawodnego działania. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak długo ładować akumulator 12v, a także omówimy inne kluczowe aspekty związane z utrzymaniem akumulatora w dobrym stanie.
Akumulator samochodowy pełni niezwykle istotną rolę w pojeździe. Dostarcza energię elektryczną do cewki zapłonowej, obwodów elektrycznych oraz rozrusznika. Jest to źródło energii elektrycznej prądu stałego, które jest wykorzystywane podczas postoju auta z wyłączonym silnikiem oraz podczas rozruchu silnika.
Na rynku dostępny jest szeroki wybór akumulatorów samochodowych. Możemy wyróżnić akumulatory obsługowe, które są wypełniane elektrolitem, który trzeba uzupełniać, oraz modele bezobsługowe, które są najczęściej montowane w nowoczesnych autach. Dostępne są również akumulatory żelowe stosowane w motocyklach i samochodach sportowych oraz nowoczesne akumulatory start-stop w typie EFB oraz AGM.
Aby akumulator długo spełniał swoją funkcję, trzeba o niego odpowiednio dbać. Rozładowany, niedoładowany lub przeładowany szybko się zużywa. Dlatego warto skorzystać z testera akumulatora, który umożliwia sprawdzenie poziomu naładowania ogniwa.
Akumulatory samochodowe ładowane są tzw. prostownikami. Bardzo istotny jest tutaj dobór odpowiedniego prostownika do naszego akumulatora. W zależności od tego, jaki akumulator posiadamy, musimy wybrać albo prostownik tradycyjny, albo mikroprocesorowy.
Bardziej skomplikowaną konserwację nowoczesnych akumulatorów i akumulatorów bezobsługowych warto przeprowadzić u mechanika. Najnowsze rozwiązania bowiem uniemożliwiają lub utrudniają samodzielną obsługę ogniw.
Ile ładować akumulator samochodowy? Przed rozpoczęciem ładowania należy odpowiednio podłączyć akumulator samochodowy do prostownika.
Jeśli ładowanie akumulatora jest prowadzone przy użyciu prostownika, w którym reguluje się natężenie prądu, to ładowanie prądem o natężeniu 8,5A powinno naładować duży akumulator (65 – 70 Ah) do pełna w ciągu 10 godzin.
Warto też mierzyć realną pojemność naładowanego akumulatora! Pozwoli to poznać stan naszego ogniwa i idealnie dopasować czas ładowania.
Tak, można ładować akumulator w samochodzie, jednak wymaga to założenia uchwytów na akumulator, odpowiednio plus do plusa i minus do minusa.
Akumulator żelowy powinno się ładować zgodnie ze wskazówkami producenta. Wartości graniczne prądu ładowania, maksymalnego napięcia ładowania oraz minimalnego napięcia w trybie przechowywania zawiera zwykle opis na etykiecie produktu.
Ładowanie akumulatora powinno trwać 10-12 godzin. W wyjątkowych sytuacjach możesz go podładować przez ok. 15 minut. Jednak pamiętaj, aby w takiej sytuacji po powrocie ponownie podłączyć akumulator, w przeciwnym razie w najbliższym czasie najprawdopodobniej ponownie się rozładuje.
Właściwe ładowanie akumulatora jest istotne dla jego trwałości i skuteczności. Pamiętaj jednak, że podczas ładowania akumulatora, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zawsze przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.