Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
kontakt@akcyzawarszawa.pl
Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl
Zakres Usług
Akcyza za samochód
Rejestracja samochodu
Ubezpieczenia
Tłumaczenia dokumentów
Opinia rzeczoznawcy
Decyzja o sprowadzeniu samochodu z USA do Polski wiąże się z szeregiem formalności i kosztów. Poza ceną samochodu i kosztami transportu, musimy wziąć pod uwagę również opłaty importowe, takie jak cło i akcyza. W tym artykule omówimy, na czym polegają te opłaty, jak są naliczane i ile wynosi cło i akcyza na samochody z USA.
Cło to opłata importowa nałożona na towary przywożone z zagranicy, w tym przypadku na samochody importowane z USA do Polski. Nie jest ono nałożone na wszystkie produkty, ale samochody należą do grupy towarów, które są oclone.
Cło ma charakter procentowy, co oznacza, że wysokość opłaty zależy od wartości sprowadzanego samochodu. Nie ma jednej, stałej stawki, którą importer musi zapłacić. Opłata celna jest naliczana od realnej ceny pojazdu, a nie od jego wartości rynkowej.
Stawka celna wynosi 10% wartości samochodu osobowego i 22% w przypadku samochodów ciężarowych. W przypadku motocykli, stawka zależy od ich mocy i wynosi 6% lub 8%.
Często zadawane jest pytanie, czy cło jest niższe w Niemczech. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna: niezależnie od miejsca przeprowadzania odprawy celnej, stawki procentowe są takie same.
Istnieją jednak sytuacje, kiedy importer może być zwolniony z konieczności uiszczenia cła. Dotyczy to na przykład samochodów zabytkowych, które są całkowicie zwolnione z obowiązku opłaty celnej. Aby samochód mógł być zaliczony do kategorii zabytków, musi mieć co najmniej trzydzieści lat i posiadać oryginalne główne elementy konstrukcyjne.
Inną sytuacją, która zwalnia z obowiązku zapłaty cła, jest sprowadzanie auta w ramach tzw. mienia przesiedleńczego. Dotyczy to osób powracających ze Stanów do Polski, które spełniają pewne warunki, takie jak udokumentowany co najmniej roczny legalny pobyt na terenie USA i co najmniej półroczne użytkowanie pojazdu.
Akcyza to druga ważna opłata, z którą muszą się liczyć importerzy samochodów z USA. Podobnie jak cło, jest to opłata procentowa, ale jej wysokość zależy od wartości pojazdu i pojemności silnika.
W Polsce mamy dwie stawki akcyzy - 3,1% i 18,6%, w zależności od pojemności silnika. Stawka 18,6% dotyczy samochodów z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3. Importerzy samochodów hybrydowych mogą skorzystać z preferencyjnych stawek.
Zapłatę akcyzy trzeba dokonać w ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu do Polski. Aby to zrobić, trzeba wypełnić i złożyć deklarację AKC-U/S w ciągu 14 dni od sprowadzenia samochodu. Deklarację można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przez internet na stronie https://puesc.gov.pl.
Za każdy dzień zwłoki w zapłacie podatku akcyzowego urząd skarbowy nalicza karne odsetki. Co więcej, bez potwierdzenia opłaty akcyzy nie będzie możliwe zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji.
Sprowadzanie samochodu z USA wiąże się z różnymi opłatami, w tym cłem i akcyzą. Warto pamiętać o tych kosztach, planując import samochodu. Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z cłem i akcyzą, zachęcamy do skorzystania z usług firmy akcyzawarszawa.pl, która zajmuje się obsługą celno-akcyzową na terenie całej Polski. Firma oferuje również usługi związane z ubezpieczeniem samochodów importowanych z zagranicy i rejestracją samochodów.
Czy stawki cła różnią się w zależności od kraju, z którego sprowadzamy auto? Nie, stawki cła są zawsze takie same, niezależnie od kraju, z którego sprowadzamy auto.
Czy mogę zostać zwolniony z obowiązku zapłaty cła? Tak, w niektórych sytuacjach, takich jak sprowadzanie samochodów zabytkowych lub w ramach mienia przesiedleńczego, można być zwolnionym z obowiązku zapłaty cła.
Ile wynosi akcyza na samochód sprowadzony z USA? Akcyza wynosi 3,1% wartości samochodu o pojemności silnika do 2000 cm3 i 18,6% wartości samochodu o pojemności silnika powyżej 2000 cm3.
Czy mogę zapłacić akcyzę przez internet? Tak, akcyzę można zapłacić przez internet, wypełniając deklarację AKC-U/S na stronie https://puesc.gov.pl.
Co się stanie, jeśli nie zapłacę akcyzy? Za każdy dzień zwłoki w zapłacie akcyzy urząd skarbowy nalicza karne odsetki. Ponadto, bez potwierdzenia opłaty akcyzy nie będzie możliwe zarejestrowanie samochodu.