Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
kontakt@akcyzawarszawa.pl
Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl
Zakres Usług
Akcyza za samochód
Rejestracja samochodu
Ubezpieczenia
Tłumaczenia dokumentów
Opinia rzeczoznawcy
Kiedy importujesz samochód z zagranicy, musisz pamiętać o dwóch kluczowych aspektach – ubezpieczeniu samochodowym i podatku akcyzowym. Te dwa elementy są nieodłącznymi częściami procesu importu pojazdów i ich prawidłowe zrozumienie jest niezbędne dla każdego importera.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodowe, Akcyzawarszawa.pl oferuje konkurencyjne ceny, możliwość dostosowywania oferty do indywidualnych potrzeb oraz kompleksową ochronę. Bez względu na to, czy potrzebujesz ubezpieczenia samochodu osobowego, dostawczego czy ciężarowego, Akcyzawarszawa.pl ma dla Ciebie odpowiedni pakiet.
Podatek akcyzowy to podatek pośredni, który nakładany jest na określone dobra. Nie jest to podatek powszechny, co oznacza, że nie dotyczy wszystkich produktów, ale tylko tych określonych przez prawo. Akcyza jest najczęściej kojarzona z produktami takimi jak papierosy, alkohol czy paliwo.
Podstawowym celem wprowadzenia podatku akcyzowego jest ograniczenie konsumpcji niektórych produktów. Dodatkowe obciążenie podatkowe ma na celu zmniejszenie popytu na wybrane przez państwo produkty, najczęściej są to wyroby tytoniowe, napoje alkoholowe, wyroby ropopochodne.
W krajach Unii Europejskiej podatek akcyzowy od niektórych wyrobów podlega harmonizacji, co oznacza wspólne zasady produkcji, przemieszczania i przechowywania wyrobów akcyzowych oraz wymiaru i poboru akcyzy od tych wyrobów. Stawki akcyzy na poszczególne wyroby są określane przez poszczególne państwa członkowskie, nie mogą one jednak być niższe od poziomów ustalonych w dyrektywach.
Podatek akcyzowy jest pobierany w momencie, w którym produkt zaczyna podlegać akcyzie, czyli kiedy zostaje wyprodukowany lub zaimportowany do UE. Jednak płatność akcyzy może być odroczona, co oznacza, że nie trzeba jej płacić, dopóki produkt nie zostanie dopuszczony do konsumpcji.
Podatek akcyzowy płaci osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą, a także osoba, wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający takiemu opodatkowaniu.
Ustawa o podatku akcyzowym ściśle określa towary, które obejmuje akcyza. Dokładny wykaz znajdziemy w treści ustawy opublikowanej na stronach rządowych oraz w dzienniku ustaw. Sama ustawa liczy 267 stron, a na jej końcu znajdują się dwa załączniki. Pierwszy zawiera dokładny wykaz wyrobów akcyzowych wraz z kodami CN, drugi natomiast wylicza wszystkie artykuły, do której można stosować procedurę zawieszenia poboru akcyzy, czyli możliwości oddalenia w czasie opłaty akcyzowej.
Akcyza to podatek nakładany jedynie na wybrane dobra – nie ma on charakteru powszechnego. Celem nałożenia na niektóre produkty dodatkowego podatku jest chęć obniżenia ich konsumpcji. Produkty objęte podatkiem akcyzowym to m.in.: wyroby tytoniowe, napoje alkoholowe, wyroby węglowe i samochody.
Podatek akcyzowy dotyczy zarówno samochodów nowych, jak i używanych. W przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest: import samochodu osobowego, który nie był wcześniej zarejestrowany na terenie Polski, nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego, który nie został wcześniej zarejestrowany na terenie Polski, pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju, który został wyprodukowany na terytorium kraju lub od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu wyżej wymienionych czynności.
Stawka akcyzy za samochód jest uzależniona od pojemności silnika. Ustawodawca ustalił dwie stawki – pierwsza obowiązuje dla samochodów o pojemności silnika do 2000 cm3, a druga dla pojazdów o pojemności silnika powyżej 2000 cm3.
Podatek akcyzowy za samochód można opłacić w urzędzie skarbowym. Od 2017 r. osoby, które nabyły nowe lub używane pojazdy, nie muszą osobiście udawać się do urzędu. Wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z elektronicznej administracji i dopełnienie wszelkich formalności za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).